Voorsmaakje

De politieke geschiedenis van het elfde-eeuwse Byzantijnse rijk wordt gedomineerd door twee vrouwen: de keizerinnen Zoë en Theodora. Deze zusters waren de laatste afstammelingen van de Macedonische dynastie van Byzantijnse heersers. Op verschillende momenten tussen 1028 en 1056 regeerden zowel Zoë als Theodora alleen en ook naast vier mannelijke keizers wiens macht zij legitimeerden door adoptie of huwelijk. Deze lezing bespreekt hoe Zoë en Theodora invloed hadden op gendernormen die de rol van elitevrouwen in de Byzantijnse samenleving bepaalden. De geschiedenis van Zoë en Theodora wordt onder andere besproken naast die van hun opvolgers, zoals de machtige keizerin Eudokia Makrembolitissa (r.1060-1072).
Over de spreker
Ewan Short is docent Oude Geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Hij promoveerde in 2022 aan de Universiteit van Cardiff op een proefschrift over de elfde-eeuwse in Bulgarije geboren Byzantijnse keizerin Aikaterine. In dit onderzoek maakte hij gebruik van theorieën uit de womens– en genderstudies. Momenteel ontwikkelt hij het proefschrift tot een monografie die zal worden gepubliceerd bij Liverpool University Press. Ewan is ook geïnteresseerd in de geschiedenis van de topografie van Istanbul, met name de relatie tussen het stedelijke gebied en de zee.
Praktische informatie
Wanneer? woensdag 13 december 2023, om 19u30
Waar? leslokaal 0.4 (Blandijnberg 2, 9000 Gent)
Prijs? gratis voor leden van het Griekenlandcentrum, UGent studenten (m.u.v. PhD-studenten) en scholieren. Anderen betalen €5 aan de kassa.